МахінаціїСпецпроєкти

Патент недійсний: хто монополізував інтелектуальну власність?

Укрпатент – це національний орган інтелектуальної власності, котрий має бути основним гарантом і захисником інтелектуальної власності в Україні. Проте, чи готове державне підприємство до реформації? Давайте розбиратися!

Протягом усієї історії, нас оточують торгові марки брендів, винаходи, які полегшують життя, великі наукові відкриття, музика і кіно. Але що станеться, якщо одного дня право на існування вищезазначених звичних речей поставиться під сумнів через недобросовісність регулювання авторських прав та права інтелектуальної власності?

У 1967 році ООН створила спеціальне агентство з регулювання права інтелектуальної власності під назвою Всесвітня Організація Інтелектуальної Власності. Завдання – захистити нематеріальну власність і заохотити до творчої діяльності.

Реєстрація права інтелектуальної власності потрібна для того, аби автор винаходу, фільму, музичного твору чи картини міг отримати підтвердження, що він є автором і власником цього продукту. А це, своєю чергою, дає можливість заробити кошти. Україна зобов’язується перед всесвітньою організацією інтелектуальної власності дотримуватися міжнародних стандартів у видачі патенту на виріб.

Вже у 1970 році Україна у складі СРСР стала повноцінним членом організації. Новостворена державна служба інтелектуальної власності зобов’язувалася представляти Україну на світовому ринку та охороняти право інтелектуальної власності громадян.

Та вже у 2016-му році, структуру було ліквідовано, а функції та завдання у сфері інтелектуальної власності були перекладені на Міністерство економічного розвитку і торгівлі.

Суспільство і міжнародна спільнота вже довгий час перебувають в очікуванні кардинальної реформи у сфері інтелектуальної власності. Схвалюючи це розпорядження, уряд успішно завершує інституційну реформу у сфері інтелектуальної власності, що тривала понад 4 роки. Проєкт розпорядження розроблено з метою розв’язання питання щодо визначення юридичної особи публічного права, державного підприємства український інститут інтелектуальної власності таким, що виконуватиме функції національного органу інтелектуальної власності.

Укрпатент як організація, що регулює право інтелектуальної власності існував задовго до реформи, проте саме при її затвердженні значно розширив свої зобов’язання та набув статусу державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

І при чому, кожна країна, яка вступає до ВОІВ, підписала Паризьку конвенцію про охорону прав промислової власності, головний документ для всього світу на видачу цих патентів. – і саме зобов’язання за цією Паризькою конвенцією і є для нашої країни обов’язковою, кожна країна, яка підписує цю Паризьку конвенцію, зобов’язана на цій території таке відомство, яке буде проводити експертизи та видавати патенти.

Дивіться також:  Зараз відбувається гвалтування Конституції і законів, - Тука

І якщо Укрпатент став таким органом, то він має забезпечувати прозору процедуру видачі патентів, реєструвати вчасно винаходи та торгові марки. Проте, тут і криється основна проблема…

До нашої редакції потрапило чимало матеріалів, у яких вказано, що Укрпатент, котрий є монополістом у регулюванні права інтелектуальної власності не відповідає вимогам патентування, що ставить під сумнів усі винаходи, що були зареєстровані за 30 років незалежності України. Цей сюжет матиме 2 частини, адже матеріалу справді багато!

Проблеми в Укрпатенті почалися ще тоді, коли на його діяльність звернув увагу колишній міністр розвитку економіки, Тимофій Милованов. В організації почалися незрозумілі штатні скорочення, коли реформоване підприємство мало створити нові організаційні департаменти. Це стало причиною для звільнення директора Укрпатенту Андрія Кудіна та керівника департаменту мінекономіки.

Та вже 22 липня 2020-го року, у судовому порядку Андрія Кудіна було поновлено на посту директора Укрпатенту. З цього часу почалася Вендета Кудіна через звернення працівників державного підприємства до вищих органів влади.

У парламенті взялися за вивчення проблеми Укрпатенту, адже отримали не одну скаргу від працівників установи щодо нелогічних звільнень працівників установи.

І якщо вірити зверненням людей, що працювали в Укрпатенті, у структуру працевлаштовують за принципом родинного підряду. Деякі спеціалісти стверджують, що гендиректор Укрпатенту бере на роботу родичів своїх близьких друзів. 

Ми вивчили закон про Наукову та Науково-технічну експертизу, проконсультувалися з юристами, порівняли відповіді мінекономіки та міносвіти на запити Георгія, аби зрозуміти чи є ж все-таки експертиза Укрпатенту “науково-технічною експертизою”.

Експертиза заявок на відповідність заявлених об’єктів інтелектуальної власності законодавчо встановленим умовам їх правової охорони проводилася виключно в порядку та на підставі спеціальних законів у сфері інтелектуальної власності та лише мала статус науково-технічної експертизи.

Проте, у міністерстві освіти зазначають: Укрпатент є уповноваженим органом експертизи.

З огляду на наведене, Державне підприємство Український інститут інтелектуальної власності є державним закладом експертизи, уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері експертизи заявок в межах повноважень, передбачених законами України, що регулюють відносини у сфері правової охорони інтелектуальної власності, та правилами, затвердженими в установленому порядку.

Отож, якщо взяти до уваги вищевикладені факти, то можна дійти до висновку, що міністерства не можуть розібратися у тому чи надає він послуги науково-технічної експертизи. Хоча саму науково-технічну експертизу повинні проводити особи, що мають спеціальні посвідчення, або акредитовані на проведення такої діяльності.

Наприкінці 2019-го року, Верховна Рада України винесла на обговорення законопроєкт 2255 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності.

Дивіться також:  Як Вижити в Укрпатенті?

Проте, профільними комітетами Верховної Ради було внесено зауваження до проєкту, зокрема юридичним та головним науково-експертним управліннями.

Законопроєктом пропонується виключити слова “має статус науково-технічної експертизи” із тексту законодавчих актів у сфері охорони прав інтелектуальної власності щодо експертизи заявки, яка проводилась відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну експертизу”.

Відтак невідомо, яку саме експертизу планується здійснювати щодо об’єктів права інтелектуальної власності в Україні у зв’язку з прийняттям відповідних змін.

Ми також намагалися зрозуміти чи може робота Укрпатенту до реформи поставити під сумнів патенти, зареєстровані за всі роки незалежності.

Одним із важливих висновків юристів стало те, що Укрпатент має розділити процедуру оцінки патенту і його реєстрації, адже це може стати корупційною складовою у діяльності держпідприємства, тому що воно може бути зацікавлене у видачі реєстрації на патент.

Наша команда направила запит до “Укрпатенту”, аби прояснити конфліктні моменти та зрозуміти зобов’язання держпідприємства. Проте, за тиждень нам відповіді ніхто так і не надав.

Ми знайшли багато цікавих моментів у біографіях керівного складу Укрпатенту, що викликає ще більше питань про діяльність підприємства та його керівників. Проте, це ще тільки початок, далі буде…

Підписуйтеся на наші сторінки:
YouTube – https://www.youtube.com/channel/UC3ESk9T7-OA3xz7Bm5I9yMg
Facebook – https://www.facebook.com/kpkinfo2020
Tiktok – https://vm.tiktok.com/ZMR6QT5Y2/
Instagram – https://www.instagram.com/kpk_info/
Telegram – http://t.me/kpk_info

Теги

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Зв'яжіться з нами

    Back to top button
    Close