НовиниНовини КПК

Підняття тарифів на комуналку. Хто наживається на українцях?

“На “т” починається, на “повний капець” – закінчується”. Так у лютому вже далекого 2019 року тоді ще кандидат у президенти Володимир Зеленскьий жартував з приводу тарифів на комуналку в Україні. У надвисоких тарифах пан Зеленський звинувачував і вплив монополій, і схему «Ротердам+», а також небажання держави інвестувати у розвиток власного газовидобутку.

“Згідно із середньостатистичними даними, українець сьогодні за комуналку платить від 30% до 50% своїх доходів. А якщо провести порівняння з європейськими державами, то там, друзі мої, люди платять від 13% до 20%”, – міркував іще актор, але вже політик Зеленський.

Тодішні соціологічні дослідження показували, що найбільше очікують від нового президента – зменшення тарифів. І отут починались міркування, а точніше маніпуляції, як самого Зеленського, так і його експертів, що тарифи в Україні можна і треба зменшити. Мовляв, варто лише відкрити ринок енергії і вартість світла впаде. Щойно вдасться вирвати корупційну складову і тарифи вдасться зменшити.

Та не так сталося, як гадалося. Те що гарно обіцяли з екранів, в реальності набуло зовсім інших форм. І замість того, щоб зменшити тарифи, їх почали підвищувати. Вдвічі болючіше це відбувалось на фоні різкого зменшення доходів самих українців.

Ціна на газ – головна тема останніх тижнів. Такого зростання вартості палива ще не було. З 1 січня газ для українців подорожчав усередньому на 1 гривню. Ціни підвищили понад півсотні постачальників. Найдешевша вартість – майже сім гривень за куб. Найдорожча – майже одинадцять гривень. Підвищився не тільки тариф на газ. Також зросла вартість і розподілу: у залежності від регіону та постачальника від 10 копійок до 1 гривні.

Торік ціну на газ встановлювала держава. А з першого серпня – ринок. Тож сезонне подорожчання було очікуваним. Але збіглося зі зростанням цін на європейських майданчиках.

Дивіться також:  Як Жеваго відбілив мільярди

Уряд також скасував пільговий тариф на перші 100 кВт електроенергії до 31 березня 2021 року.

На тлі збільшення тарифів, влада майже вдвічі скоротила витрати на субсидії. В середньому, платіжка за двокімнатну квартиру простого українця зросла на 800-1000 грн. При цьому уряд скоротив фінансування програми видачі субсидій на 2,7 млрд грн. А правила їх отримання посилили.

Всі ці чинники призвели до соціального вибуху. Спочатку хаотично люди по всій країні то в одному місці, то в іншому почали перекривати дороги і вимагати зменшення тарифів на газ.

Згодом міста України охопили акції протесту проти зростання всіх тарифів. По всій країні люди почали організовано збиратись на тарифні протести, шукати юридичні шляхи вирішення проблеми. Закликають всіх небайдужих.

«Після нещодавнього новорічного подарунку уряду українському народу у вигляді чергового необґрунтованого підняття тарифів на електрику, газ та його доставку, ми разом з незаангажованими активними громадянами, хто небайдужий до того, що відбувається в країні, ініціювали проведення всеукраїнської акції мирного протесту», – йдеться у зверненні Всеукраїнської громадської організації Конституційно правовий конгрес.

Акції протесту набули такого резонансу, що навіть президент України Володимир Зеленський, який зазвичай не сильно реагує на масові акції та людське невдоволення, показово доручив кабміну розібратись із тарифами.

Уряд перебрав кілька схем, як знизити тарифи. Зокрема, щоб зменшити платіжки за газ, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль звітував про два підходи:

Перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах «мінус» транспортування газу до України», який пропонує Міністерство енергетики. Крім того, пропонується тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Очікуваний результат: суттєве зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил.

Тобто влада пропонувала продавати український газ за європейськими цінами, але не сплачувати за транспортування блакитного палива.

Дивіться також:  Привітання з Днем Захисника та Захисниці України

Другий підхід, який пропонує державна компанія «Нафтогаз», — це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить «Нафтогаз». Крім того, пропонується, аби газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції та, як наслідок, суттєве зменшення платіжок для українців.

Другий шлях передбачає, що ціна євроейського хабу та плата за транспортування залишаться.

Натомість, кабмін винайшов третій шлях вирішення питання. Тимчасовий та половинчастий.

Ціни на газ буде знижено до кінця загальнодержавного карантину. На цей час Кабмін повертає державне регулювання ціни на блакитне паливо. Куб вартуватиме 6 гривень 99 копійок.

Перехід на ручне управління, коли ціну на газ регулюватиме не ринок, а держава не вирішує проблему, а лише відкладає її вирішення на потім. Ймовірно влада сподівається, що населення України за цей час просто змириться  думкою, що тарифи будуть підвищувати, а доходи залишатимуться тими самими. Це тимчасове рішення, закликане, щоб зняти соціальну напругу.

Отже, не варто радіти раніше часу та припиняти боротьбу за свої права.

 

Підписуйтеся на наші сторінки:
YouTube – https://www.youtube.com/channel/UC3ESk9T7-OA3xz7Bm5I9yMg
Facebook – https://www.facebook.com/kpkinfo2020
Tiktok – https://vm.tiktok.com/ZMR6QT5Y2/
Instagram – https://www.instagram.com/kpk_info/
Telegram – http://t.me/kpk_info

Теги

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Схожі статті

Зв'яжіться з нами

    Back to top button
    Close